Polecam mBank

niedziela, 30 stycznia 2011

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Jeżeli miałeś wypadek komunikacyjny nie z Twojej winy możesz ubiegać się o odszkodowanie z kilku źródeł.
Nawet z pozornie drobnego wypadku można wyciągnąć nie złą kasę.
Ważne jest aby zebrać jak największą dokumentację.
Nie będę rozpisywał się na temat zachowania bezpośrednio po wypadku - udzielenie pierwszej pomocy, wezwania odpowiednich służb (pogotowie, straż pożarna lub policja). Jeżeli czytasz tego bloga to zapewne jesteś już po wypadku lub kolizji i zastanawiasz się jak uzyskać odszkodowanie.
Jest kilka źródeł uzyskania odszkodowania.
Jak wspomniałem wyżej ważna jest dokumentacja, w miarę możliwości zacząć bezpośrednio po zdarzeniu (wypadku lub kolizji). Dobrze jak do wypadku wezwane są odpowiednie służby:
  • pogotowie ratunkowe (jak są ranni),
  • policja (nawet jak nie ma rannych),
  • straż pożarna (w przypadku gdy są wycieki oleju lub innych płynów). 
W przypadku gdy jest wezwana policja wystarczy wymienić się numerami polis.
Natomiast w przypadku gdy nie wezwiemy policji należy spisać oświadczenie lub wypełnić formularz wypadkowy. W takim oświadczeniu lub formularzu wypadkowym powinno znajdować się:
  • oświadczenie sprawcy z jasnym stwierdzeniem o tym, że to właśnie on spowodował wypadek,
  • opis przebiegu zdarzenia, 
  • dzień, godzin oraz miejsce zdarzenia
  • pełne dane sprawcy spisane z dowodu osobistego i rejestracyjnego, prawa jazdy a także polisy OC.
Na wszelki wypadek należy tez wymienić się numerami telefonów.

W przypadku gdy nie jesteśmy ranni, nie czujemy bólu warto zgłosić się na pogotowie. Najczęściej ból odczuwamy następnego dnia po wypadku, lub gdy puszczą nam nerwy i stres po wypadku. Dla tego tego samego dnia lub po 1-3 dni po wypadku należy udać się na pogotowie w celu przeprowadzanie rutynowych badań. Często na pogotowiu dostajemy zalecenie aby przez kilka dni nosić kołnierz  ortopedyczny Schanza. oraz receptę na leki przeciwbólowe. Należy bezwzględnie zastosować się do tych zaleceń i zachować paragony za kołnierz i leki. Następnie zalecam udać się do lekarza rodzinnego, który zweryfikuje zalecenia lekarza pogotowia, może także przepisać dodatkowe lekarstwa, wystawić skierowanie do odpowiednich specjalistów (neurologa, ortopedy, psychiatry) i wypisze zwolnienie lekarskie. Warto iść na zwolnienie co najmniej na tydzień. Warto również skorzystać ze skierowania i udać się na konsultacje do lekarzy specjalistów. Im więcej odwiedzimy, tym mamy większe szanse na odszkodowanie. Jeżeli nie mamy zbyt wielkich bóli (stłuczenia, naciągnięcia szyi itp) warto wybrać się do psychiatry, to nie żart - na prawdę można z tego wyciągnąć sporo kasy. Po zakończeniu leczenia w przychodniach lekarskich kserujemy historie naszego leczenia (ważne oby na kserokopiach było potwierdzenie zgodności z oryginałem oraz pieczątki przychodni.
Można samemu dochodzić odszkodowania, jednak ja proponuje zgłosić się do specjalistów w dziedzinie dochodzenie odszkodowania. Firmy zajmujące się dochodzeniem odszkodowania liczą sobie od 15 do 30% prowizji z wynegocjowanego odszkodowania-zrobią to bardziej skutecznie i sprawnie, ale nas interesuje tylko doniesienie dokumentacji i stawianie się  na wyznaczone komisje lekarskie.




6 komentarzy:

  1. Wydaje mi się, że przede wszytkim jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie ważne jest opisane tutaj https://wieksze-odszkodowanie.pl/odszkodowania/zgloszenie-szkody/ zgłoszenie szkody i nie powinno się o tym nigdy zapominać

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nie miałem sytuacji abym miał wypadek więc nie bardzo wiem jaki jest proces postępowania. Pewnie chodzi przede wszystkim o powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zaistniałym fakcie. Dlatego tak ważnym jest, aby mieć dobrą polisę ubezpieczeniową OC. Ja korzystając z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ jestem zdania, że właśnie wykorzystując taki system mam możliwość osobistego wybrania najlepszej dla mnie polisy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szczerze polecam wam, zanim weźmiecie pożyczkę zapoznać się z tym https://lowcachwilowek.pl/pozyczki-na-raty/ lub innym podobny artykułem. Dowiecie się z niego na co uważać kiedy bierzecie pożyczkę i jak wybrać najlepszą dla siebie opcję. Na prawdę warto tu zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Od siebie mogę dodać, że jeśli chodzi o ubieganie się o odszkodowanie po wypadku warto jest nie robić tego samemu. Polecam wam poczytać pozytywne opinie o kancelarii Artura Klimkiewicza. W odszkodowaniach o wypadki czy uszczerbek na zdrowiu nie raz już wywalczył on o wiele wyższą kwotę niż ta od ubezpieczyciela. Moim zdaniem warto jest zgłosić się do niego po poradę

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, które swoją ważność traci po roku czasu, więc tak naprawdę co chwilę musimy szukać nowych ofert. Zerknijcie sobie może na stronę https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ , aby przetestować fajny kalkulator ubezpieczeń. Z pewnością będziecie zadowoleni.

    OdpowiedzUsuń